Beauty Hair

Problematyczna skóra głowy. Jak o nią dbać gdy jest podrażniona, wrażliwa i swędzi.

alergia na cocamidopropyl betaine

Dzisiaj przyszedł czas na kolejny włosowy wpis, po ostatnim o podrażnionej i alergicznej skórze głowy odezwało się do mnie kilka osób zgodnie twierdzących, że wciąż za mało się piszę w tym temacie. Postanowiłam więc rozwinąć ten wątek, dzisiaj postaram się zająć tematem pogorszenia stanu skóry głowy i jak w takich przypadkach postępować.

Nie bez powodu wpis o tym tytule umieszczam o tej porze roku bowiem u mnie problemy ze skórą głowy pojawiły się wakacyjną porą dwa lata temu. Wcześniej jedynym problemem z jakim się borykałam było nadmierne przetłuszczanie się. Po wakacjach pojawiło się łuszczenie, swędzenie, wysypka i zaczerwienienie. Szampony które dotychczas się sprawdzały czyniły więcej szkody niż pożytku, a włosy zaczęly wypadać jak szalone. Do dziś nie wiem co tak naprawdę spowodowało tą zmianę, przypuszczam, że mogło się do tego przyczynić przetrzymywanie szamponu na skórze głowy przez kilka minut(zgodnie z zaleceniami producenta). Jednak do końca nie jestem pewna, a od trychologa dowiedziałam się, że alergie bardzo często pojawiają się nagle.

Na początku muszę zaznaczyć, że przyczyny problemów ze skórą głowy są naprawdę różne i zaliczają się do nich:

  • choroby
  • częsta stylizacja i suszenie włosów zbyt ciepłym nawiewem suszarki
  • podrażniające kosmetyki
  • chlorowana, a często także twarda woda
  • promieniowanie słoneczne
  • noszenie nakryć głowy przez długi czas
  • niezbilansowana dieta
  • stres
  • zmiany hormonalne

Czynniki te mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy które może objawiać się na wiele sposobów m.in przez wspomniane wyżej podrażnienie, swędzenie, wysypkę, wypadanie włosów czy nadmierne przetłuszczanie się. Same rodzaje podrażnień są różne, czerwona wysypka czy łuszcząca się skóra może być również objawem chorób takich jak egzema czy łuszczyca. Jeżeli podejrzewacie u siebie jedną z tych chorób,  zauważycie niepokojące objawy polecam jak najszybciej udać się do specjalisty.

Pierwsze co należy zrobić w kryzysowej sytuacji to zrezygnować z tego, co może powodować podrażnienia.

Jeżeli podejrzewacie u siebie alergie na  jakiś składnik np. Cocamidopropyl Betaine o której pisałam tutaj polecam jak najszybciej odstawić produkty zawierające tą i jej podobne substancje. Prawdopodobnie nie tak łatwo znajdziecie bezpieczny dla was szampon dlatego nieco kontrowersyjnie proponuje myć głowę za pomocą…mąki żytniej rozrobionej z wodą, a następnie użyć płukanki z ekologicznego octu jabłkowego i zobaczyć czy to przyniesie poprawę. Ten oto sposób przyniósł niesamowitą ulgę i zatrzymał wypadanie włosów spowodowane stosowaniem substancji która mnie uczulała. Wspominam ciąglę o CAPB ponieważ ten składnik bardzo „zalazł mi za skórę” ale często przyczyną podrażnień są kosmetyki do stylizacji włosów, spójrzcie tylko na skład drogeryjnej pianki do włosów czy lakieru…

Na czas kłopotów ze skórą głowy radzę zrezygnować również z wcierek szczególnie tych mających w składzie alkohol, farb(nawet tych uznawanych za naturalne) i rozjaśniacza. Na ten czas należy zapewnić skórze ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV w postaci przewiewnego kapelusza. Przewiewny to słowo klucz ponieważ należy zwracać szczególną uwagę aby nie doprowadzić do przegrzania skóry głowy. Polecałabym również zaprzestać suszenia włosów i peelingów skóry głowy do czasu kiedy zauważymy poprawę, a to wszystko po to by ułatwić skórze regeneracje.

Jeśli chodzi o kosmetyczne S.O.S dla skóry głowy to u mnie najlepiej sprawdza się hydrolat rozmarynowy, polecony mi został przez fryzjerkę na przetłuszczająca się skórę głowy i z powodzeniem stosuję go od wielu lat. Rozmaryn pielęgnuje skórę głowy, ogranicza przetłuszczanie, stymuluje wzrost włosów, posiada działanie regenerujące, antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

Innymi substancjami po które sięgałam kiedy potrzebowałam czegoś ekstra były żel z siemienia lnianego, biała glinka amazońska i żel aloesowy. Składniki te mogą być stosowane odzielnie, ja jednak najczęściej łączyłam je wszystkie(ale wcześniej upewnijcie się, że nie jesteście na żaden z nich uczulone) i robiłam z nich łagodzącą maseczkę która nawilżała, koiła, a zarazem oczyszczała skórę głowy.

zdrowe włosy to zdrowa skóra głowy

Ważne jest aby podejść do problemu holistycznie i oprócz kosmetyków podjąć również inne kroki takie jak:

  • spożywanie zdrowych, dobrze zbilansowanych posiłków które w razie potrzeby mogą być uzupełnione w suplementy których potrzebujemy
  • ograniczenie stresu, a także znalezienie metod radzenia sobie z nim
  • regularny delikatny masaż skóry głowy pobudzający krążenie(chociaż to punkt opcjonalny, w niektórych przypadkach może nie być tak korzystny)
  • nieściąganie włosów zbyt mocno do tyłu
  • noszenie kapelusza przeciwsłonecznego podczas upałów, a czapki zimą. Jednak nie należy dopuszczać do przegrzania skóry głowy.

Jestem ciekawa czy macie jakieś swoje magiczne sposoby na radzenie sobie  kryzysowych sytuacjach. Podzielcie się nimi w komentarzu.

0 0 vote
Article Rating

You Might Also Like

55 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
5 lat temu

Masz rację, holistyczne podejście do problemu to podstawa. 😉

Agnieszka
5 lat temu

U mnie najczęściej wystarczy odstawienie produktu do włosów który mnie uczulił….
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

Dookola Swiata
5 lat temu

Przydatny post. Dzieki! 🙂

Cherry Belle
5 lat temu

U mnie właśnie przez basen skóra głowy się nieco zbuntowała, ale uratowałam olejowaniem, zwłaszcza olejem z nasion dyni 🙂

Justyna
5 lat temu

Zdarzyło mi się, że kosmetyk spowodował krostki na głowie, ale właśnie szybkie odstawienie spowodowało powrót do poprzedniego stanu i nie musiałam się niczym ratować.

EKODYSTRYKT
EKODYSTRYKT
5 lat temu

Świetny wpis 😉 Póki co, problemów ze skórą głowy nie mam, co najwyżej dopada mnie wypadanie włosów, ale w 90% to kwestia szamponu. Zmiana kosmetyku rozwiązuje problem…. Jestem mało odkrywcza 😉

Joanna
5 lat temu

Ja mam problem z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, myje je codziennie, poza tym większych problemów nie zauważyłam. Jak stosujesz hydrolat jako mgiełkę do włosów po umyciu?

Martyna
5 lat temu

Stres może poczynić wielkie szkody w naszym organizmie, a nadmierne wypadanie włosów jest wielokrotnie pierwszym objawem naszego zmęczenia i pogarszającego się stanu zdrowia 🙁

30plus blog
5 lat temu

U mnie akurat takich kryzysowych sytuacji skórnych głowy brak. Ale za to od zawsze problemem jest zbyt intensywtne wypadanie włosów :/

Marika
Marika
5 lat temu

A co powiesz o wykonywaniu naturalnych maseczek na głowę? Parę takich wykonałam i powiem, że mi nieco pomogło, ale chciałabym wiedzieć jakie masz zdanie na ten temat. Tym bardziej, że zależy mi na pozbyciu się swądu głowy, które mnie drażni np. wtedy gdy noszę kapelusz lub jakąś np. odzież ZOiO, mimo, że jest wykonana z naturalnych , a nie syntetyków, które mogą podrażnić skóreę głowy.
PS: Post bardzo mi się przydał, widzę, że za często m.in. ściągam za lekko włosy.

Iwona
5 lat temu

Niestety co jakiś czas zdarza mi się mieć strasznie podrażnioną i swędzącą skórę głowy. Zazwyczaj działa na to szampon Zoxin-Med, ale niestety dyskomfort powraca.

Le Bleuet
5 lat temu

Woda! To też jest aspekt na który zwróciłam uwagę dopiero niedawno 😀 Mam zamiar zaopatrzyć się w jakiś fajny filtr i jestem bardzo ciekawa na ile on będzie w stanie zminimalizować wahania stanu skóry głowy. Glinkę i aloes uwielbiam w tych kwestiach jak najbardziej, ale siemię lniane jeszcze nigdy nie wyszło mi bez kłopotów.. 😀 Dlatego to stosuję w ilościach minimalnych. Rozmaryn preferuję w formie naparu, ale to już wiesz 😀 Do tego korzeń łopianu i bez czarny ❤ Zwykle w mieszance ląduje też kilka innych rzeczy, które wydają się mieć sens, a są pod ręką :DD No i peeling… Czytaj więcej »

Le Bleuet
5 lat temu
Reply to  emza

Oooj tak, jakby woda mogła zażegnać te wszytkie symptomy! Płukanki z octem jabłkowym u mnie właśnie powodowały ostatnio dodatkowe oklapnięcie i taki błysk włosów, że aż po oczach bił (do tej pory nie sądziłam, że można mieć do tego zastrzeżenia :D). Ale może coś robię źle? 😀 Ja myślałam bardziej o jakimś takim ogólnym filtrze co się do głównego zaworu jakoś podłącza, ale na razie nie wgłębiałam się w temat i chyba to zlecę facetowi, bo jakoś mnie te technikalia nie zachęcają :DD Ale będę informować o postępach w tych poczynaniach! 😀 Problem z siemieniem polega na tym, że kupiłam… Czytaj więcej »

Le Bleuet
5 lat temu
Reply to  emza

Z octu jabłkowego, w proporcjach „jak wyjdzie tak będzie”. Zwykle jakieś pół łyżeczki na kubek. A Ty jak robisz w takim razie? 😀 Siemię zaparzam w sitku (nigdy nie miałam cierpliwości, żeby je gotować :D), ale i tak bywa ciężko.. 😀 Kurczę, jedzenia tego w formie przysmaku to kompletnie sobie nie wyobrażam 😀 Do herbaty mogę dodać, to maks na co mnie stać -.- Do opisu efektów Chyawanprashowych wkrótce się zbiorę, bo właśnie skończyłam zajadać dżemor. Mogę na pewno powiedzieć, że ten dziwny smak uzależnia! 😀 Tak czy inaczej na pewno lepiej byłoby wdrożyć osobno, bo z kombem supli jakie… Czytaj więcej »

Le Bleuet
5 lat temu
Reply to  emza

Spróbuję zatem z większym stężeniem :))
W zasadzie fajny taki fryzjer.. :DD Do czasu 😀

Paulina
5 lat temu

na szczęście ja nie mam problemów ze skórą głowy 😉

Ada
Ada
5 lat temu

Na szczęście moja skóra głowy nie płata mi raczej większych figlów, oprócz tego, że szybko się przetłuszcza, a teraz włosy zaczęły mi bardzo intensywnie wypadać, ale przypuszczam, że jest to spowodowane obecną porą, stresem i złą dietą. Wpis przeczytałam z przyjemnością 🙂
Gdy tylko widzę, że jakiś kosmetyk się u mnie nie sprawdza, to go odkładam i wracam do niego po jakimś czasie, aby się upewnić czy to na pewno jego wina.

Living In Magnolias
5 lat temu

Dobry post! Ja mam takie problemy ze skórą głowy, że bania mała – musiałam isć do specjalisty aby włosy pod kamerą zobaczył i stwierdził, że mam zpychające się mieszki włosa, zamiast szamponu stosuje peeling do skóry głowy i jest lepiej , ale teraz znowu długość i wypadanie włosów przez jesień cierpią – i tak źle i tak niedobrze

marcepanowy kącik
marcepanowy kącik
5 lat temu

Bardzo interesujący wpis. Sama mam dłubie włosy, a najczęściej takie wymagaja od nas cierpliwości i pielęgnacji. Ciekawy blog 🙂

Zuzanna
5 lat temu

Ja raczej nie mam problemów ze skórą głowy i oby tak dalej 😉 Bardzo przydatny post! Pozdrawiam 😉

Eveline Raspberry
Eveline Raspberry
5 lat temu

Wpis ciekawy i bardzo pomocny tylko
wez ogranicz nerwy i stres 🙄 no ja jakoś nie potrafię😉

Venus
5 lat temu

Bardzo mądre rady 🙂 i świetna konkretna notka 🙂
Myśle, że używanie bardziej naturalnych kosmetyków też może pomóc.

Kaja Wika
5 lat temu

Dieta ma ogromny wpływ na stan skóry głowy. bardzo fajnie o tym napisałaś i świetnie merytorycznie , po tym widzę, że mam do czynienia z profesjonalistką.

pirelka
5 lat temu

Walczę z wrażliwą i problematyczną skóra głowy od dawna, musze wybrać się do dermatologa, bo nic na dłużej nie pomaga.

Dalwi
5 lat temu

Ciekawe rady na pewno się przydadzą.

Chocolade
5 lat temu

Mam bardzo wrażliwą skórę głowy, najlepiej sprawdzał mi się kiedyś szampon Babydream, ale ostatnio za dużo kombinowałam z wcierkami, olejami i maskami, więc skóra nieźle mnie swędziała 😛

Martyna
5 lat temu

Mam czasami ten problem, ale dlatego że jestem łuszczykiem 😉

Anna
5 lat temu

u mnie niestety żel z siemienia lnianego się nie sprawdził 🙁 Męczę się od dobrych kilku lat z ATP i mi pomaga picie herbat z pokrzywą 🙂

Sylwia
5 lat temu

Wpis wiele wyjaśnia, ale wiem, że idę dobrą drogą. U mnie problemy zaczynają się, gdy mam dużo stresu. Wtedy jest częstsze przetłuszczanie, swędzenie a nawet wypadanie włosów w znacznych ilościach. Wtedy wiem, że muszę przystopować i oderwać się od tego wszystkiego, chociaż na chwilę.

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Bardzo fachowy artykuł. Ja mam wciąż problem z włosami, niestety do tej pory nie trafiłam na odpowiedni szampon.

pirelka
5 lat temu

Ja od lat już borykam się z problematyczną skórą głowy.